Yerden ısıtma sistemlerinin revaçta olduğu görülmekte,fakat sanıldığı kadar da bu ısıtma sistemi yeni bir teknoloji değildir. Uzun yıllardan beridir Türkiye dahil olmak üzere, dünyanın birçok yerinde yerden ısıtma sistemleri son teknolojiyle birlikte gelişerek en uygun halini almıştır. Yerden ısıtma sistemleri hem maliyet açısından hem de verimli bir şekilde sonuç vermesinden dolayı en çok tercih edilen yöntemlerden birisi haline gelmiştir. Ayrıca cami yerden ısıtma, ev yerden ısıtma, ofis yerden ısıtma gibi birçok mekana uygulanabilmesi de yerden ısıtma sistemini cazip hale getirmektedir. Yerden ısıtma sistemi zaman geçtikçe kollara ayrılmaya başlamıştır. Sulu yerden ısıtma, elektrikli yerden ısıtma ve karbon filmli yerden ısıtma sistemleri günümüzde kullanılmaktadır.

Öne çıkan yerden ısıtma sistemi olarak sulu yerden ısıtma sistemini söyleyebiliriz. Sulu yerden ısıtma sistemi türünde en önemli özellik borunun içerisindeki sıcaklığı bulunduğu mekana eşit bir şekilde dağıtmasıdır. Sulu yerden ısıtma sistemi sayesinde ısıtılacak ortamı daha işlevsel bir halde kullanmamızı sağlar. Bu sistem yaşam kalitenizi arttırmasının yanı sıra,farklı cins vanalara uygun çalışabilme özelliğine sahiptir. Bunlara örnek gösterecek olursak termostatik veya otomatik vanalar bu sistemlerde sorunsuz çalışmaktadır. Aynı zamanda ısı kaybını büyük ölçüde önleyebildiği için %100 verim ile çalışabilme özelliği vardır.

Sulu Yerden Isıtma Sistemi Nedir?

Sulu yerden ısıtma en popüler yerden ısıtma sistemidir.Bu sistem günümüzde popüler olarak evlerde, ofislerde ve otel gibi yapılarda kullanılmaktadır. Yerden ısıtma sistemi yapılacak alana yerden ısıtma straforu döşenir. Straforların üzerine su geçecek olan yerden ısıtma boruları döşenir. Daha sonra ise borulara su getirilir. Suyu getirecek malzeme ise kollektörlerdir. Kollektörler yerden ısıtma sisteminde belli konumlara montajı yapılır. Sulu yerden ısıtma sisteminde en öne çıkan özelliklerinden birisi de çok büyük mekanları bile eşit şartlarda ısıtabilme özelliğidir. Profesyonel ekibimizle birlikte kurulan yerden ısıtma sistemi pratik ve sağlıklı bir şekilde uzun ömürlü kullanım sağlar.

Sulu yerden ısıtma zeminden ısıtma

Faturalar her zaman hepimiz için en büyük dert olmuştur. Sulu yerden ısıtma maliyeti düşük olması nedeniyle faturalarınız da gözle görülür bir düşüş meydana gelecektir. Yerden ısıtma sistemi, ısıtma sistemlerinde en çok tercih edilme nedeni fiyatıdır. Düşük gelen faturalar sayesinde tasarruf edersiniz. Sulu yerden ısıtma fiyatları montaj sırasında biraz maliyetli olsa da ilerleyen günlerde cebinizi rahatlatacaktır. 30-45 derece arasında ısınan bir su sistemi daha güçlü kılar. Borulardaki sular devir daim yaparak ısı kaybını engellemesine neden olur.

Yerden Isıtma Nasıl Yapılır? (Video)

Planlama bu sistem için çok önemli bir etkendir. Sorunsuz bir şekilde sistemi kullanabilmek için yapının inşaatı öncesinde plana uygun hareket etmek gerekir. Tabii ki kullanılan bir yapı içerisine de yerden ısıtma yapılabilir. Buna sonradan yerden ısıtma adı verilir. Sonradan yerden ısıtma yapmak fiyat ve zaman konusunda değişkenlik gösterebilmektedir. Geçmiş dönemlere bakacak olursak sulu yerden ısıtma sistemi ülkemizde 80’li yıllardan beridir kullanılmaktadır. Futbol sahalarında bile kullanılan bu sistem tüm geniş alanlarda rahatlıkla kullanılabilir.

Sulu Yerden Isıtmanın Kullanım Alanları

Genel olarak polimer borular tercih edilmektedir. Her çeşit mekanlarda kullanılabilir. Kolay bir şekilde montajını sağlayabilen profesyonel ekibimiz yerden ısıtma konusunda Rehau bayisi olarak hizmet vermektedir. Sulu yerden ısıtma sisteminin daire, cami, hastane, hamamlar ve villalar gibi büyük alanlarda da kullanılabilme avantajı vardır. Güneş enerjisi ve kombi ile uyumludur. Bu sistemin üzerine döşenecek malzeme konusunda zemin sınırlaması bulunmamaktadır. Mermer, laminat parke, fayans gibi zeminlerde sorunsuzca kullanılabilir.

Yerden ısıtma kullanım alanları
Sulu yerden ısıtma

Yerden Isıtma Nasıl Çalışır?

Tüm yerden ısıtma sistemleri gibi bulunduğu mekanın sıcaklık ihtiyacını, zeminden alan sistem aynı mantıkla çalışmaktadır. Bulunduğu konuma homojen ısı şeklinde ısı vermektedir.Yerden ısıtma sisteminin en önemli parçası yerden ısıtma borusudur. Bir diğeri ise yerden ısıtma straforudur. Straforlar zemine (döşeme altına) döşenir. Sonra yerden ısıtma boruları straforların üzerine döşenir. Boruların içinden geçen sular ısıtma sistemi sayesinde ısıtılmaya başlanır. Isıtılan sular depolara toplanarak kollektör aracılığıyla devir daim işlemi yapar.

Sıcaklığı istenilen şekilde ayarlayabilmemiz için oda termostatları kullanılır. Otomatik ve manuel termostatlar olarak ikiye ayrılan bu termostatların sıcaklık dereceleri genel olarak 28 ve 35 derece arasında kalır.Sulu yerden ısıtma sistemi,büyük alanlarda bile yüksek performanslı çalışma özelliğine sahiptir. Büyük alanlarda sistemin aktif olabilmesi biraz zaman alabilir.

Alttan Isıtma Sisteminin Artıları

En çok tercih edilen sulu yerden ısıtma sisteminin avantajları saymakla bitmemektedir:

 • Sulu yerden ısıtma sistemi diğer ısıtma sistemlerine nazaran daha makul fiyatlarla yerden ısıtma m2 fiyatı olarak karşımıza çıkmaktadır.
 • Sağlık önemlidir! Tüm alanlarda kullanılan sistemlerde sağlıklı bir şekilde kullanabilirsiniz.
 • Mekanın tamamını ısıtacaktır.
 • Tüm ısıtma sistemlerine göre gözle görülür %25 tasarruf sağlanır.
 • Binada bulunan üst ve alt katların arasında ısı yalıtımı sağlanır.
 • Ayaklarınızı ısıtır! İnsanların ayakları 23-26 derece arasında bir sıcaklık seviyesinde tutulmalıdır.Yerden ısıtma bunun için en uygunudur.
 • Radyatör gibi ısıtıcılardan kurtulursunuz!

Sulu Yerden Isıtma Kulanım Alanları

 • Konutlarda
 • Camilerde
 • Hastanelerde
 • Hamamlarda
 • Havuzlarda
 • Spor Salonlarında (Futbol sahası vb.)
 • Seralarda
 • Havalimanlarında
 • Yollarda ve daha birçok alanda yerden ısıtma sistemi kullanılabilir.

Rehau Yerden Isıtma Fiyatları

TOPLAM M2 ALAN17 X 2,0 PE-XA16 X 2,0 PE-XA10 X 2,0 PE-XA
70 m27235 TL6695 TL10043
85 m27911 TL7321 TL10981
100 m28649 TL8004 TL12007
115 m29457 TL8752 TL13128
130 m210340 TL9569 TL14354

Fiyatlara KDV dahil değildir.

Burada yapılan fiyatlama otomasyon talebi ve projeye göre değişkenlik gösterebilir, bir bağlayıcılığı yoktur.

Projenize göre en uygun çözümler ve anahtar teslim fiyat için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Bizimle İletişime Geç Hemen Arayalım!

Yerden ısıtma, zemini bir radyatöre dönüştürerek enerji açısından verimli bir ısıtma sağlar. Zeminin altından geçen borular, bir oda boyunca tutarlı ısıtma görevi görür. Hava zemin seviyesinde ısıtıldığı için, bu, tavana kadar yükselen ısıtma havasıyla ilişkili atık olmadan bir oda boyunca mükemmel ortam sıcaklıkları sağlar.
[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
Category: Yerden Isıtma

M2’si 10€’dan başlayan yerden ısıtma sistemlerini etkileyen faktörlere göre fiyatta değişkenlik olabilmektedir. Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
Category: Yerden Isıtma

Evet! Sonradan yerden ısıtma günümüzde çokca tercih edilmektedir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
Category: Yerden Isıtma

Load More