Yerden ısıtma projesi için en önemli malzemelerden biri olan yerden ısıtma borusu. Yerden Isıtma Sistemi için olmazsa olmaz olan yerden ısıtma borusu seçimi hakkında titiz olmak, marka olmasına dikkat etmek gerekiyor. Yan sanayi bir yerden ısıtma borusu kullanıldığı zaman sırf maliyetten düşülmek ve işi daha ucuza getirmek amaçlanınca istenmeyen sonuçlara ve masraflara yol açabiliyor. Siz siz olun yerden ısıtma konusunda kullanılan malzemelerin kaliteli olmasına dikkat edin. Bu yüzden en iyi markalardan biri olan Rehau seçilmesi gerekmektedir. Kesinlikle Rehau yerden ısıtma borusuna güvenebilirsiniz.

Yerden Isıtma Nedir

Yerden ısıtma sistemi nedir ? ; Yerden ısıtma sistemi ısıyı diğer sistemlerden farklı şekilde yayar ve büyük daireler’de tam kontrol ve tam konfor sağlar. Örneğin bir odada sıcaklığı tek termostat ile yerden ısıtma borularının ısılarını kontrol edebilir ve konfor sağlayabilirsiniz. Zeminden ısıtma sisteminde daha iyi verim alabilmek için konutun iyi bir yalıtım sistemi olması gerekiyor. Günümüz teknolojisinin getirdiği Modülasyon panelleri sayesinde Rehau yerden ısıtma borularının daha hızlı şekilde döşenmesine olanak sağlamaktadır. Modülasyon panelleri sayesinde çok kısa sürelerde montaj tamamlanıyor. Belirli periyotlar ile döşenen Rehau yerden ısıtma boruları her dairede bulunan toplayıcı ve dağıtıcı Rehau Kollektörlerine bağlanması gerekmektedir. Rehau Yerden Isıtma Sistemlerinde yapılan montajın kullanım ömrüne büyük etkisi bulunmaktadır. Her hangi bir yanlış montajda boruların patlaması ve evin hasar alması olanaklı bir durumdur, bu bakımdan kullanılan ürünleri yüksek kalitede olması ve montajın işin ehli ustaların yapmış olması gerekmektedir.  Rehau Bayisi olarak profesyonel şekilde montaj hizmeti ve distribütör garantili rehau ürünlerimizi kullanmaktayız. Elektirikli Yerden Isıtma Sistemlerinde elektirikten elde ettiğimiz enerji ısı enerjisine dönüşür. Bu esnada rezistans kabloları görevalır. Bu kablolar ısıtma kablosu olarak da bilinir. Diğer bir yöntem olarak sulu yerden ısıtma ise harici bir kaynakta su ısıtılır. Bu su yerden ısıtma boruları içerisinde döndürülür. Her iki yöntem de verimli sonuçlar vericektir; fakat her iki sistemin kendine özgü dezavantajları ve avantajları bulunmaktadır. Birbirinden bağımsız bu yöntemlerin tek bir ortak noktası ısının homojen şekilde dağılmasını sağlamaktır. Her iki yöntemde enerji verimliliği esas alınmıştır.

Yerden ısıtma nedir

Yerden Isıtma Borusu Nasıl Döşenir?

Yerden ısıtma borusu metre kare başına döşenir; metre oranına göre bir yalıtım yapılması gerekmektedir aksi halde istenen verimi ve tasarrufu sağlayamayız ve bu durum ısı kaybını büyük bir ölçüde etkiler. Günümüz teknolojileri ile hazırlanan Modülasyon panelleri yani yerden ısıtma straforu olarak da bildiğimiz ısı yalıtım malzemesi kullanılmaktadır. Yerden ısıtma boruları bu straforların üzerine düzenli bir şekilde ve esnek olarak dağıtılır. Isıyı ortak bir şekilde mekana yaymak ilk hedefimizdir. Montaj işlemi hızlı bir sürede yapılmaktadır. Odalara dağıtılarak belirli aralıklar ile döşenen yerden ısıtma boruları, her dairenin merkezinde yer alan dağıtıcı ve toplayıcı kollektörlere bağlanması gerekmektedir. Sistemin çalışması için dağıtıcı ve toplayıcı kollektörlerin ana ısıtıcıya bağlanması gerekmektedir.

Ana kolon hatlarının tamamlanmış ve kollektör dolapları ile kollektörlerin montajlarının bitirilmiş olması durumunda bina içerisinde bulunan modülasyon paneli sistemi 4 çalışan olduğu takdirde günlük ortalama 400 metrekare alana döşeme sağlanabilir.Döşeme yapıldıktan sonraki aşama ise döşemenin testini yapmaktır.Borular üretilirken test edilir fakat biz yine de döşeme çalışması yaparken herhangi bir hasar durumuna karşın ayrı bir test yapmaktayız.Bu test yapılmaya başlandığında borular ısıtılmaya başlanır ve sıcak bir şekilde döşeme sağlanır. Yerden ısıtma sisteminde herhangi bir soğukluk bulunması durumunda gereken tüm işlemleri yaparak,soğuk bölgenin çalışması sağlanır.

Yerden ısıtma sistemlerinin ömrü çok önemlidir.Uzun kullanım için de en önemli etken sistemin montajıdır. Bu yüzden yerden ısıtma sisteminde kullanılacak malzemelerin yüksek kalitede ve özenle seçilmiş olması size artı sağlar.Özenli bir şekilde yapılmış yerden ısıtma sistemi montajı tüm şartlar sağlandığı takdirde yerden ısıtma boruları 100 yıldan fazla kullanılabilir.

Yerden Isıtma Boru Türleri Nedir?

Yerden ısıtma boruları çeşitleri fazlaca bulunmaktadır. Bu borulara bakacak olursak temel olarak oksijen bariyersiz ve bariyerli olarak iki kategoriye ayrılmaktadırlar.Oksijen bariyerli borular şunlardır;

Pex-a oksijen bariyerli borular
Pex-b oksijen bariyerli borular
Pex-c oksijen bariyerli borular
PPR-C oksijen bariyerli borular
PE-RT oksijen bariyerli borular
Polibütan oksijen bariyerli borular
Pex-Al oksijen bariyerli borular

Bu borular arasında esneklik olarak en çok tercih edilen borular PEX-A ve PE-RT borulardır.Yüksek basınç ve yüksek sıcaklıklara karşın %100 uyumlu olarak ömrünün daha uzun olmasını sağlar.

Yerden ısıtma pex-a boruları
Oksijen Bariyerli Boru Nedir?

Oksijen bariyerli yerden ısıtma borusunda öne çıkan en önemli özellik suyun içerisinde oksijen oluşumunu engelleyebilmektir.Korozyon oluşumu sulu yerden ısıtma sistemlerinde sıkça görülmektedir.Sistemde bulunan oksijeni yok ettiğinizde paslanma gibi sorunları ortadan kalkmaktadır.

Yerden ısıtma sistemleri 40 derecenin üzerine çıkamaz. Bu nedenle kullanılan yerden ısıtma borularının içerisinde mikroorganizmaların yaşamasına sebep olur.Zaman geçtikçe boru içinde ve çevresinde türeyen bu canlılar tesisatta tıkanlığa sebep verirler.Bu faktörü göz önüne aldığımızda yıllık bakım yaptırmak gerekmektedir.Fakat oksijen bariyerli boru kullanarak bunları engelleyebilirsiniz.Bu borular pas,kireç ve tortu gibi oluşumları da engelleyebilmektedir.

Rehau Yerden Isıtma Borusu

Esneklik konusunda üst seviye bir iş çıkaran Rehau yerden ısıtma borusu yerden ısıtma sistemleri arasında bulunan en gelişmi özelliklere sahip borulardır.Esnekliği sayesinde Rehau straforuna rahatlıkla uygulama yapılabilir.Uzun ömrünün en büyük etkenlerinden birisi 5 katmanlı olarak yapılmış olan oksijen bariyerli olmasıdır.Bu sebepten dolayı zaman içinde uzama ve tıkanmaları engelleyerek size konforlu bir yerden ısıtma sistemi sunmaktadır. Rakipleri arasında Rehau yerden ısıtma borusu fiyatı ile de ilk sıradadır.

Diğer Yerden Isıtma Boruları

Yerden ısıtma sistemlerinin olmazsa olmazı yerden ısıtma boruları estetik ve ısı tasarrufu konusunda iyi ve son sistem olduğu için istek artmaktadır.

Farklı marka yerden ısıtma borularıda üretilmeye başlamıştır. Pilsa Yerden ısıtma borusuda bu markalardan öne çıkanlar arasında yer almaktadır. Yoğuşma konusunda sorun olmayan, dayanıklı ve uzun ömürlü borular üretmeye başlamıştır. Kullanım şekli oldukça kolay ve hızlı bir şekilde hazır hale getirilebiliyor.

Pilsa yerden ısıtma boruları içe ve dış ortam arasında herhangi bir oksijen ısı kaybı olmasına izin vermemektedir. Isıtma sistemlerinin oksitlenmesini engeller ve kullanım ömrünün gönül rahatlığı ile uzadığını temenni edebiliriz. 180 derecelik erime noktasına ulaştığı zaman, erimeye karşı dayanıklı olduğu için yapısını kaybetmez ve erimez. Sistemdeki suyun akıcılığını bozmaz sahip oldugu suyu azaltmadan her noktaya eşit şekilde dağılmasını ve ısıyı yaymasında büyük rol oynar. Yapısının esnek olması uzamasına şekil değiştirmesine neden olmaz her daim kendi boyutunu korur.

Yerli üretim olarak piyasaya sürülen Pilsa yerden isitma boruları polietilen malzemelerin bileşenleri oluşturması ile ortaya çıkarılmaktadır. Kolaylıkla esneyebilen ve montajı kolay hale getiren özelliğe sahip olmasına rağmen uzun ömürlüdür.

Bizimle İletişime Geç Hemen Arayalım!

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]