Yerden ısıtma maliyeti nedir? Yeni inşa edilen binaların yanı sıra restorasyon çalışmaları ile yenilenen yaşlı binalarda da tercih edilen bu sistem, kullanıcılar açısından maliyet düşünülerek ilk anda çekimserlik yaratabiliyor. Oysa kullanıcılar yerden ısıtmaya karar vermeden önce bunun uzun vadeli kazançlarını da göz önünde bulundurmalıdır. Yerden ısıtma ne kadar maliyetli olsa da yüksek oranda size olumlu geri dönüş yapacak bir teknoloji olma özelliği taşımaktadır. Ayrıca halihazırda bulunan kazan, kombi ve güneş enerjisi gibi sistemlerle de kolaylıkla entegre olmakta ve sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır.

Özellikle suyla çalışan yerden ısıtmanın uygulandığı su sıcaklık seviyesi ve radyatörün kullandığı ısı seviyesi arasında oldukça ciddi bir fark bulunmaktadır. Radyatörlü sistemde yaklaşık 80 C olması gereken su ısısı seviyeleri, sulu yerden ısıtma sistemi söz konusu olduğunda 40 Cye kadar düşerek ısı tasarrufu sağlamaktadır.

Yerden ısıtma sistemlerinin metrekare başına düşen fiyatları proje ve otomasyona göre farklılık göstermektedir. Buna rağmen genel anlamda bir rakam vermek gerekirse, işçiliğin hesabın dışında bırakıldığı KDV dahil tüm fiyatlar 100 metrekare söz konusu olduğunda 6000 – 8000 TL arasında değişiklik gösterecektir. Rehau, Vatanpor markalarını uzman ekibimiz Rehau Yerden Isıtma tarafından uygulama süresince kullanılan güvenilir markalardır. Yapılacak işlemler bu markaların fiyatlandırmalarına göre farklılık gösterecektir. Bu işlemler oldukça kapsamlı bir işçilik ve tadilat gerektireceğinden işinde tecrübe sahibi ve uzman bir firma ile çalışılması oldukça önemlidir.

Yerden Isıtma Nedir? 

Yerden ısıtma sistemleri kullanıcılar için epey konforlu ve ekonomik deneyim fırsatları sunarken, yerden ısıtma nedir? sorusu da her geçen dün biraz daha fazla gündeme gelmeye başlıyor. Birbirinden farklı mekan ve ortamlara kolaylıkla uygulanabilen bu yeni teknoloji ürünü sistem ofislerden evlere, otellerden villalara kadar pek çok farklı alanda kullanılabilmektedir. Doğru uygulama yöntemleri doğrultusunda sera, kış bahçesi, ve hastane gibi toplu yapılarda ısıtma sistemi olarak da kullanılabilmektedir.

Sistemin en büyük kolaylığı ve avantajı ise tüm mekanı eşit bir şekilde ısıtabiliyor olmasıdır. Yerden ısınmayı tercih eden kullanıcılar özellikle kış aylarında bu hizmetten oldukça memnun kalmaktadırlar. Bu da yerden ısıtmayı tercih edecek olan yeni adayların yerden ısıtma ne kadara mal olur sorusunu sormalarına sebep oluyor. Popüler olarak kulllanılan yerden ısıtma hizmetini uzman ve profesyonel olarak çalışan Rehau bayisi Rehau Yerden Isıtma ile sağlayabilirsiniz. Daha fazla detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz. Unutmayın, profesyonellik çok önemlidir. Bu sayede  yerden ısıtma sistemini uzun  yıllar kullanabilirsiniz.

Yerden Isıtma Sistemi Nedir?

Terimsel olarak yerden ısıtma iş yerleri veya konutların özel teknikler kullanılarak yerden ısıtılması anlamına gelmektedir. Elektrikli ve sulu yerden ısıtma olarak ikiye ayrılan bu sistem, ısının mekân içerinde homojen bir şekilde dağılmasını sağlamaktadır.

Yerden ısıtma ne üzerine döşenir sorusunun cevabı ise döşenecek sistemin elektrikli mi yoksa sulu mu olacağına göre değişiklik göstermektedir. Elektrikli ısıtma sistemleri genellikle henüz yapılar inşaat aşamasındayken uygulanmaktadır. Döşemelerin hemen alt kısmına kablolar ve şilte yerleştirilmektedir.

Sulu yerden ısıtma sistemi söz konusu olduğunda ise, zeminin altından sıcak suyun taşınmasını sağlayan borulardan faydalanılmaktadır. Bu sistemin kurulabilmesi için insanların sandığının aksine herhangi bir zemin engeli bulunmamaktadır. Doğal taş, ahşap, mermer, seramik, parke, fayans vb frklı türdeki zeminlerin altına sistem rahatlıkla uygulanabilmektedir.

Yer ısıtmalarında su ya da elektrik sisteminin kullanılmasına göre farklı avantajlardan faydalanmak mümkündür. Her iki sistemde de kullanılan enerjiden en verimli şekilde faydalanma beklentisi vardır. Hepimizin bildiği gibi günümüzde enerji kaynakları oldukça hızlı bir şekilde tükenmektedir. Bu sistem ise şu anda oldukça çevreci ve sürdürülebilir bir enerji sistemi olarak görülmektedir.

Katlar arasındaki ısı ve ses yalıtımını sağlamasının yanı sıra, çalışma prensibi gereği toz ve böcek oluşumuna katkı sağlamaması da kullanıcıların bu sistemi tercih etmesinde büyük bir rol oynamaktadır. Sistem herhangi bir mekana uygulandığında radyatör gibi büyük bir eşyaya ihtiyaç duyulmuyor olması ve dağıtım kutusunun dışardan görülmüyor oluşu, mekana geniş bir alan kazandırdığı gibi ferahlık da sağlıyor. Yakın bir zamana kadar yalnızca ticari amaçla inşa edilen yapılarda yerden ısıtma kullanılmış olsa da bugün neredeyse birçok evin içine bu sistem girmiş bulunmaktadır.

 

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]